گردنه حیران حد فاصله شهرستان آستارا و استان اردبیل قرار دارد. این گردنه در بیشتر زمانها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.

اگر به این منطقه سفری داشته باشید متوجه خواهید شد که چرا این نام را برای این منطقه انتخاب کرده‌اند. زیبایی بیش از حد این طبیعت هر تماشاگری را حیران می‌کند. جاده‌ای که مثل یک مار تنومند به یک کوه بزرگ پیچیده شده، تا ارتفاع بسیار زیادی بالا رفته و ماشینها را می‌بینیم که سوار بر روی این مار دراز در آن ارتفاع بلند در حرکت هستند.برچسب‌ها: جاهای دیدنی استان اردبیل, استان اردبیل, مکانهای دیدنی
+ نوشته شده توسط عباسی در یکشنبه ۳ دی۱۳۹۱ و ساعت |

ایلانجق 

ایلانجق

روستای  ایلانجیق در 9 کیلو متری غرب نیر در کنار جاده ارتباطی نیر به سراب قرار گرفته این روستا دارای طبیعتی زیبا با باغ های بکر و طبیعی می باشد  رود خانه بالقلو از میان باغ های بهشتی  این روستا عبور می نماید  همچنین این روستا دارای دو دهنه آبگرم معدنی به نام های حمام دره سی  و  ایستی سو  میباشد  که این آبگرم ها  از دسته آبهاي كلروسديك و بيكربناته مي‌باشند و درجه حرارت آنها به ترتیب  ۳۳ و ۴۸ مي باشند و براي درمان دردهاي عصبي و رماتيسم مفيد ميباشند. این منطقه در تاریخ ۹/۳/۸۸ به عنوان منطقه نمونه گردشگری با درجه استانی مورد تصویب دولت قرار گرفته است.

این عکس ها سوغات سفر چند روزه به این منطقه می باشد  

ایلانجق

 

آموزشگاه علمی دانشمندان جوان


برچسب‌ها: استان اردبیل, ایلانجیق, جاهای دیدنی استان اردبیل, مکانهای دیدنی
+ نوشته شده توسط عباسی در شنبه ۱ مهر۱۳۹۱ و ساعت |

جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران

جنگل فندقلو - استان اردبیل

موقعیت جغرافیایی
جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. این جنگل در 30 کیلومتری شهر اردبیل و در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است و به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران پیشنهاد مناسبی برای طبیعت دوستان به شمار می رود. مساحت جنگل فندقلو از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین – آستارا شروع شده با جهت شمال غربی – جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه پیدا می کند جنگل فندقلو در سرتاسر گستردگی خود از جانب غرب به اراضی مزروعی و با فاصله کوتاهی به روستاهای خانقاه علیا، آرپاتپه، ننه کران، کله سر، کریم کندی، مهدی پستی، دورجین، آلادیزگه، گرم چشمه، نیارق، سوها و حور منتهی می شود. به این ترتیب راه های مختلفی به این جنگل وجود دارد اما راه اصلی رسیدن به آن که آسفالت هم می باشد سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین است. به این ترتیب که در مسیر راه اردبیل به آستارا و پیش از رسیدن به نمین مسیری سرسبز و زیبا با تابلوی راهنمای جنگل فندقلو مشاده می کنید راه دیگر که برای رسیدن به این جنگل وجود دارد از جاده اردبیل به تهران  در گردنه حیران از داخل روستای گیلده می باشد.

جنگل فندقلو - استان اردبیل

جاذبه های طبیعی و پردشگری:
نام فندقلو از این جهت بر این جنگل قرار گرفته که در آن درخت فندق بیش از سایر گونه ها روییده است. با این همه در آن درختان میوه ای از قبیل فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی نیز یافت می شود. جنگل فندقلو دو بهار دارد، یکی از ابتدا فروردین تا پایان خرداد و دیگری ازمهر تا آبان، در داخل جنگل هم یک استخر آب گرم به نام میشه سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت و گذار به آنجا می آیند و با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب گرم و آبشار که در منطقه قرار داد، اقامت میکنند از جمله امکانات موجود در منطقه فندقلو پیست اسکی مناسبی برای فصول است که گردشگران را به سمت خود جلب می کند. علاوه بر جاذبه گردشگری و اکوتوریستی، برای پذیرایی و اقامت گردشگران داخلی و خارجی، مکان هایی تدارک دیده شده که امکان اقامت به صورت شبانه روزی هم در آن مهیا است، با توجه به نکات مطرح شده  می توان گفت منطقه فندقلو با داشتن انواع درختان میوه، پیست اسکی وگونه های گیاهی و طبی مختلف، آب معدنی، حیات وحش، آب و هوای معتدل و چشم انداز زیبا و...جزو مناطق منحصر به فرد است که با قابلیت جذب گردشگر از سراسر ایران و جهان را دارد.


برچسب‌ها: استان اردبیل, جاهای دیدنی استان اردبیل, مکانهای دیدنی
+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱۵ تیر۱۳۹۱ و ساعت |
دریاچه نئور دریاچه ای مابین شهر اردبیل و شهر خلخال در مرز بین استان اردبیل و استان گیلان است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر است


برچسب‌ها: استان اردبیل, جاهای دیدنی استان اردبیل, دریاچه نئور
+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱۸ خرداد۱۳۹۱ و ساعت |
موزه صنایع دستی استان اردبیل واقع در حمام قدیمی شیخ در سمت راست ورودی جدید بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و پشت امام زاده صالح (ع)

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل

موزه صنایع دستی استان اردبیل


برچسب‌ها: موزه صنایع دستی اردبیل, جاهای دیدنی استان اردبیل, موزه های استان اردبیل
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱۰ فروردین۱۳۹۱ و ساعت |

منبع : تابناک

+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۶ بهمن۱۳۹۰ و ساعت |

 

روستای اونار در 20 کیلومتری شرق مشکین شهر می باشد در این روستا از اوایل اسلام تا دوران معاصر آثار فرهنگی بی شماری به چشم می خورد از آن جمله قلعه بربر، قبرستان اسلامی (با سنگ افراشته و سنگ قبرهایی در اشکال و خطوط مختلف به نام پیر)، درخت کهن سال چنار به نام (بابا چنار) با بیش از 1200 سال قدمت در مرکز روستا و تپه های باستانی متعدد.

گورستان اونار
در روستاي اونار مشگين شهر و در 24 كيلومتري اين شهر، گورستاني وجود دارد كه سنگ قبرهاي متنوع آن از نظر شكل و جنس و نبشته هاي متعدد جالب توجه است. زيباترين اين سنگ ها يک جفت سنگ قبر افراشته به ارتفاع 62/1 متر است كه داراي نبشته اي است. در زير سنگ نبشته ها محراب بوده و در بالاي لچک آن دو گل هفت پر نقش يافته است. در بالاي نبشته هاي ساقه و بالاي آن كلاهكي با 12 ترک، شبيه كلاه دراويش وجود دارد و شهادتين با كلام علي خليفه الله منقور است. روي سنگ گورهاي موجود در اين گورستان نشانه هايي هم چون ستاره شش پر، تصوير چكش ساده و جز آن ديده مي شود.

در صورت ساماندهی قبرستان تاریخی اونار و جمع آوری سنگ قبرها و کتیبه های پراکنده درآن محوطه و تبدیل به موزه روباز و همچنین احیاء دیگر آثار موجود در آن منطقه از قبیل قلعه بربر و امامزاده سیدجعفر واقع در مدخل روستا و نیز اهتمام به جنگل دره اونار در جهت توسعه و تبدیل آن به پارک جنگلی می توان این منطقه را به عنوان یک مکان توریستی و گردشگری مهم به حساب آورد.
آثار باستانی وتاریخی دهکده اونار
1-مقبره سید جعفر
۲ـ سنگ افراشته
۳ـقبرستان تاریخی
۴ـ چنار کهنسال
۵- قلعه بربر
۶ـ مسجدجامع
۷ـ مسجدحضرت علی
۸ـمسجدابراهیم آباد

آرامگاه مطهر سيد جعفربن موسي كاظم (ع) در شمال خاوري روستاي انار از توابع بخش مشگين خاوري واقع شده است. در سال هاي پيش از 1300 هجري شمسي اين مكان مقدس عبارت بود از يک قبر مطهر كه بر روي آن اتاقكي گلي بنا كرده بودند تا اين كه يكي از ريش سفيدان متنفذ روستاي انار به نام حاج كامران باغ هاي هم جوار اين بنا را كه متعلق به خودش بوده، بر آن افزوده و اين اتاقک كوچک گلي را به بنايي زيبا كه بر روي آن گنبدي زيبا است، تبديل نمود و چندين سال بعد سقف آن را كه با چوب و تخته ساخته شده بود، بازسازي نموده و بناي كنوني را ايجاد كرد. در بالاي محراب امام زاده تاسيس بناي فعلي را سال 1300 شمسي نوشته اند. در حال حاضر امام زاده سيد جعفر (ع) در وسط يک باغ سرسبز وسيع و زيبايي قرار گرفته است. اين امام زاده مسجدي بزرگ دارد که داراي سه درب است. قبر شريف امام زاده سيد جعفر (ع) در ضلع جنوب خاوري مسجد قرار گرفته كه در بالاي آن بر سقف مسجد گنبدي بزرگ بنا شده است. تا سال 1376 صندوقچه اي چوبي بر روي قبر قرار داشت اما از آن سال به بعد از بابت نذورات امام زاده، ضريح مشبک آلومينيومي تهيه شده و بر روي قبر سيد بزرگوار قرار داده اند و روي خود قبر نيز پارچه اي سبز رنگ پهن كرده اند. در مدخل صحن امام زاده زيارت نامه اي نصب شده است كه هر زيارت كننده طبق آداب زيارت ابتدا اين زيارت نامه را مي خواند آن گاه وارد حرم مي شود.

+ نوشته شده توسط عباسی در شنبه ۲۶ آذر۱۳۹۰ و ساعت |

حتما اسمش را چندین بار شنیده اید، جاده اسالم به خلخال را می گویم  همانی که اغلب اوقات بسته است، یعنی تا کمی باران می آید، بسته می شود. اما اگر بدانید با ورود به این مسیر، به بهشتی وارد می شوید ،یک لحظه هم درنگ نمی کنید و راهی برای رسیدن و رها کردن جسم و روح خسته تان در آن خواهید یافت، جاده ای که به جرأت می توان گفت یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاده های جنگلی در ایران و حتی شاید سراسر دنیا باشد. دلیل این ادعا هم این است که اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند تا بی هیچ سابقه و ذوق ادبی، شاعرتان کند.

اگر تنها و تنها به این فکر کنید که جاده ای با دو دیوار سبز مخملی انبوه را در کوهستان بالا و بالا می روید، آنقدر که کم کم در مه گم می شوید شاید بتواند تنها گوشه ای از آنچه در انتظارتان است، تجسم و تصور کنید.

جاده اسالم به خلخال یک از جاذبه های گردشگری ایران است که معمولا مردم کمتری از آن اطلاع دارند؛ جاده ای با یک مسیر پیچ  در پیچ که از سه راهی اسالم شروع شده و اسالم و خلخال را با فاصله ای 70 کیلومتری در دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل می کند.

سفر به جاده خیال انگیز

دامنه های سر سبز و گله های سفید گوسفندی که در دور دست‌ها حرکت می کنند، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مهی که دره ها را سفید پوش می کند و گاهی حتی تا روی جاده می آید  و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستان را گاهی تاریک می کند بخشی از زیبایی های این جاده رویایی است. ماههای اردیبهشت و خرداد این جاده حتی شما را شاعر می کند چرا که پوشیده از گل های زیبای شقایق است که در فضای مه آلود جلوه دیگری دارد.

برای رفتن به این جاده خیال انگیز می توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان  و طبیعت گردان است استفاده کنید البته مسیر آسفالته اسالم به خلخال هم بی نظیر است جاده ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و طبیعی هزار رنگ.

حیف است که تنها از این مسیر عبور کنید و ساعاتی را به گشت و گذار و اتراق در جنگل های بکر آن نگذرانید می توانید پس از اقامتی کوتاه و صرف نهار به طرف دریاچه و دشت های ییلاقی تالش حرکت کنید. یک ساعتی که در این جاده برانید بتدریج جنگل تمام می شود و بعد از آن ییلاق های زیبا با چمنزارهای سبز در انتظارتان است.مناظر زیبای دریاچه نئور، پیاده روی در ارتفاعات و مراتع روستای سوباتان از زیبایی این مسیر است.

در این منطقه علاوه بر چشم اندازهای زیبای دشت های سر سبز و دره های مه آلود کلبه های کوچکی وجود دارد که پذیرای مسافران و گردشگران است آن هم با گوشت تازه دام های معرف تالش. بعد از گذر از دشت سر سبز تالش می توانید به سمت خلخال و روستاهای گردشگری اطراف آن حرکت کنید تا شاهد طبیعت جالب و روستاهای بکر و زیبای ان باشید. منطقه ای که در تمام فصل تابستان، هوایی مطبوع دارد با نسیمی بسیار خنک که همواره در حال وزیدن است حتی در اواسط تابستان موقعی که مه غلیظ دریای خزر منطقه را فرا می گیرد هوا به قدری خنک و سرد می شود که مجبور به پوشیدن لباس گرم خواهید بود.

در نزدیکی خلخال آب گرم معروفی به نام کیوی وجود دارد که بر عکس بسیاری از شهرهایی که آب گرم دارند موج مسافر در آن به چشم نمی خورد و با خیال آسوده از دغدغه های شلوغی مثل پیدا کردن جای پارک و اقامت و ترافیک می توانید درآن اتراق کنید و تنی به آب بزنید و حالی ببرید.

آنچه را که برایتان وصف کردیم مسیر آسفالته بود اما اگر دلتان خواست این مسیر را پیاده طی کنید بعد از 20 کیلومتر که در جاده اسالم به خلخال قد گذاشتید از مسیر روستای نهالستان پیرسون وارد جنگل شوید . نهالستان پیرسون یکی از این مناطق زیبا و افسونگر طبیعی است از این روستا می توانید به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنید البته این مسیر کمی خطرناک است اما اگر بتوانید با خیر و خوشی این مسیر را طی کنید به قله می رسید و به جایی که به دره اشراف معرف است، جایی که زیبایی و فریبندگی آن در حد کمال است؛ جایی مثل بهشت یا نه اصلا خود بهشت.

+ نوشته شده توسط عباسی در یکشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۰ و ساعت |

این چند روز تعطیلات فرصتی دست داد تا همراه دوستان در قسمتی های از استان زیبا و سر و  سبز اردبیل گشتی و گذری داشته باشیم این چند نمونه عکس در این سفر گرفته شده است.

طبیعت زیبای شهرستان کوتر(کیوی)

طبیعت زیبای شهرستان کوثر (کیوی)

طبیعت زیبای کیوی

اسالم

 اسالم

اسالم

اسالم

+ نوشته شده توسط عباسی در دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ و ساعت |

روستاي ييلاقي و باصفاي بيله درق

روستاي ييلاقي و باصفاي بيله درق از توابع دهستان آبگرم در موقعيت جغرافيائي 03/48 درجه طول جغرافيائي و 11/38 درجه عرض جغرافيايي در ارتفاع 1820 متر از سطح دريا در کف و دامنه هاي تپه هاي شمال و جنوب دهکده و در فاصله 3 کيلومتري شمال سرعين قرار گرفته است.

دره اي که دهکده در آن قرار گرفته است، حدود 200 متر پهنا و عمق آن تقريباً 100 متر از محلي که دره از جنوب به شمال پائين رفته مجدداً بالا آمده و چشمه هاي آب معدني در دامنه شمالي دره رو به جنوب و همچنين کف دره واقع شده است. اين دهکده ييلاقي با آب و هواي مطبوع و دلپذير از جاذبه های  توريستي منطقه سرعين مي باشد که به سبب برخورداري از مواهب طبيعي مانند آبهاي معدني جهت استعمال داخلي و خارجي، دره اي زيبا با درختان و چمنزارهاي پر از گل و گياه، کندوهاي عسل که در چمنزارها گسترانيده شده است، جلوه و جذابيت خاصي به اين دهکده بخشيده است.

روستاي ييلاقي و باصفاي بيله درق

وجود محل هاي اقامتي، کافه ها و رستورانهائي با تخت ها و ميز و صندلي هاي چيده شده در زير برگهاي درختان بصورت چتري بزرگ و سايه باني طبيعي باعث استقبال گردشگران از جاذبه هاي اين روستا مي شود.

از جاذبه هاي طبيعي اين دهکده مي توان به وجود آبشارهائي در طول مسير رودخانه بيله درق که يکي از آنها در همان محدوده انتهائي قسمت پايين و منتهي اليه رسيدن دامنه ارتفاعات به هم در داخل روستا قرار گرفته است و چمنزارهاي اطراف ان امکان استراحت و بازديد از اين آبشار طبيعي را براي بازديد کنندگان فراهم کرده است، اما آبشار ديگري که حاصل آب زلال و گواراي اين رودخانه مي باشد. آبشاري ديدني در حدود 300 متر پائين تر از آبشار اولي که جريان يافتن آب در داخل چمنزاري زيبا و برخورد آب با سنگها و نهايتاً سرازير شدن آب به ارتفاعي پست تر موجب شده که اکثر علاقه مندان به استفاده از مظاهر طبيعي در کنار آن استراحت کرده و خستگي ناشي از پياده روي و گردش را از تن بزدايند.

روستاي ييلاقي و باصفاي بيله درق

اين روستا همچنين داراي غارهاي بزرگ و کوچک در دل کوهها و صخره ها هست که هر کدام از آنها داراي جاذبه هاي خاص مي باشد، از ميان اين غارها، غاري با دهانه بزرگ و عريض که از فراز تپه بيله درق نمايان مي باشد، مکاني طبيعي و مناسب جهت استراحت گردشگران است. همچنين چندين غار کوچک در امتداد رودخانه بيله درق در دل صخره ها و همچنين غاري بزرگ در ادامه مسير دره که چشمه اي از داخل آن جاري است

در مجموع، آب و هواي خنک، اماکن اقامتي، تفريحي، رستورانهاي پذيرائي، آبمعدني ها، نوع بافت منازل مسکوني، وجود پارکينگ ها، انواع رستني ها و جانوران چهره کاملاً باصفا و ييلاقي به اين دهکده داده است.

منبع : کتاب جاذبه های گردشگری سرعین تالیف جناب آقای حسینعلی صادق مغانلو

+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۹۰ و ساعت |

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال را در دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل میکند، یکی از زیباترین جاده های ایران است. دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندی که در دوردستها حرکت میکنند؛ چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفیدپوش میکند و گاهی حتی تا روی جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک میکند؛ اینها از تابلوهای زیبای این مسیر هستند. انگار واقعا در دنیای دیگری قدم گذاشته اید.

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال

مسیر پیچ در پیچی اسالم و خلخال

+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ و ساعت |

عکس های زیر از داخل چینی خانه بقه شیخ صفی الدین اردبیلی و با موبایل گرفته شده

تالار چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

+ نوشته شده توسط عباسی در سه شنبه ۹ فروردین۱۳۹۰ و ساعت |

دوست عزیزم آقای علیرضا محمدی خانقاه مدیر وبلاگ نمین خانقاه سفلی کامنت گذاشته و اعلام کرده: در مورد پستی که تاریخ (14تیر1386)در مورد فندقلو نوشته اید به جهت بهتر شناساندن جنگل فندقلو، نام روستای خانقاه سفلی رابنویسید به دلیل این که زمین های زراعی و چمن زار اطراف جنگل فندقلو حتی خود این قسمت از جنگل (پارک جنگلی)در تملک زمین های کشاورزی خانقاه سفلی می باشد. و از زمان های بسیار دور این قسمت از جنگل را (خنی مشه سی)می نامند. به همین منظور و برای روشن شدن موضوع، عین نوشته های ایشان در خصوص جنگل فندقلو را در این پست  آپ میکنم  

درقسمت جنوب شرقی روستای خانقاه سفلی جنگلی به نام فندقلو وجود دارد که محصول آن فندق می با شد این جنگل زیبا به سه قسمت اصلی 1- فندقلوبزرگ (بویوک مشه) 2- فندقلو کوچک (عسی قیران)( کاظم مشه سی) تقسیم شده است که حد فاصل این دو 700 متر و ما بین این دو فندقلو جاده قدیم اردبیل به آستارا وچند زمین زراعی قرارگرفته است..که هر کدام از این سه قسمت اصلی را درپایین توضیح خواهم داد. در ایجاد این جنگل زیبا دست بشر دخالت نداشته بلکه دست قدرتمند طبیعت این طلای سبز را در این منطقه از جهان به وجود آورده است که جزء سرزمین خانقاه سفلی محسوب می شود و یکی از زیبا ترین و بهترین گردش گاه های خانقاه سفلی و منطقه نمین واستان اردبیل به شمار می آید. اشاره به اینکه از سال 1357 سازمان منابع طبیعی با همکاری آموزش وپرورش واز سال1375 شهرداری نمین در بیشتر زمین های زراعتی اطراف این جنگل تأسیسات تفریحی و گردشی را ایجاد نموده اند که در فصل بهار و تابستان هر سال مردم استان اردبیل واستان های دیگر از این تأسیسات بهره مند می شوند و دانش آموزان ودانشجویان وسایر سازمان های دولتی به عنوان اردوی علمی و تفریحی ازاین ناحیه دیدن می نمایند.

وسعت این جنگل طبق اعلام اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل در حدود 85 هکتار می باشد که از مناطق مختلف تشکیل یافته و به نام های گوناگون محلی خانقاه سفلی خوانده می شود. فندقلو بزرگ به دو ناحیه اصلی شمالی وجنوبی تقسیم گردیده است. ناحیه شمالی آن( قوزی)یعنی پشت به آفتاب وناحیه جنوبی آنرا( گونی) یعنی رو به آفتاب می گویند. حد فاصل این دوناحیه را( تیره)  خوانده می شود. هر دو ناحیه به اقسام متعدد تقسیم گردیده وبا نامهای مخصوص محلی شناخته می شود.

تقسیمات ناحیه قوزی فندقلو: 1-(ممیش بگین کی)توضیح: مال محمد بیگ 2-(جمال قران)توضیح: راهی که جمال برای وارد شدن به داخل جنگل بریده بوده 3-(محمد چپری)توضیح:محمد برای خودش با حصار جدا کرده بوده.

ممش بگین کی): این منطقه در قسمت مغرب ناحیه شمالی قوزی قرار دارد ودرختان این منطقه از جنگل نسبت به سایر مناطق بلندتر و رفت آمد مشکل تر و فندق کمیاب می باشد.

جمال قران): این منطقه در قسمت مرکزی ناحیه شمالی قوزی واقع است وچون شخصی به نام جمال خان این نقطه از جنگل را برای راه کشاورزی آماده ساخته بود بنابراین این منطقه از جتگل را بنام جمال قران گفته شده است درختان این منطقه کوتاه وفندق های آن ریزمی باشد.

 محمد چپری): در قسمت مشرق ناحیه شمالی قوزی قرار گرفته است و چون شخصی بنام محمد این ناحیه از جنگل را با چوب محصور کرده بوده به همین جهت این منطقه را محمد چپری گفته اند.فاصله درختان این ناحیه از جنگل نسبت به سایر جاهایش زیاد تر است و فندق این ناحیه درشت تر و زود رس می باشد.

تقسیمات ناحیه گونی فندقلو: 1-(اوست یول) توضیح: راه بالا 2-(سو داغیلان)توضیح: جایی که آب پخش می شود 3-(علی اکبر قیران یولاغی)توضیح:کسی بنام علی اکبر راهی برای عبور از داخل جنگل باز کرده بوده

اوست یول): این ناحیه به وسیله جاده ای تقریبا به عرض 3 متر بنام اوست یول به دو قسمت تقسیم شده است. و از درختان انبوهی پوشیده شده است که درختان این قسمت از جنگل بلندتر و نزدیک به هم هستند و خوکهای وحشی به علت تراکم و انبوهی درختان برای حفظ جان خود به این ناحیه از جنگل پناه می برند در ضمن فندق های این قسمت تا آخرهای فصل پاییز بر روی درختان دیده می شود.

سوداغیلان): این مناطق درقسمت جنوبی اوست یول واقع اند وچون در مواقع بارانی آب حاصل از باران های موسمی از این دو نقطه به طرف جاده اصلی گیلان جریان پیدا می کندبه همین علت به این دو ناحیه سو داغیلان گفته می شود و درختان این منطقه بلند وکشیده و قندق های آن بزرگ ولی کم می باشد

علی اکبر قیران یولاغی): در قسمت شمال شرقی گونی قرار گرفته و از چهره این قسمت از جنگل مشخص است که فندق های درشت و زود رس به بار می آید.

فندقلو کوچک یا همان (عسی قیران) : این جنگل کوچک در روبروی جنگل بزرگ (بویوک مشه) واقع شده است که جاده قدیم اردبیل به آستارا در میان این دو جنگل قرار گرفته است و محصول این بیشه هم فندق می باشد. شخصی به نام عسگر بیشترین فعالیت تخریب و قطع درختان از جانب وی در زمان های قدیم صورت گرفته است به همین علت نام این جنگل را عسی قیران گذاشته اند.

فندقلو (کاظم مشه سی):در شمال شرقی عسی قیران و در شمال بویوک مشه قرار گرفته که محصول این جنگل کوچک نیز فندق می باشد. و چون زمین های زراعی کاظم در اطراف این جنگل کوچک بوده به همین خاطر این قسمت از جنگل را کاظم مشه سی می نامند.وسعت این دو جنگل کوچک عسی قیران و کاظم مشه سی بر اساس گزارش منابع طبیعی جنگل استان اردبیل 14 هکتار می باشد.

موقعیت جغرافیایی منطقه فندقلو:

منطقه فندقلو بین طول جغرافیایی 38/25 وعرض جغرافیایی 84/40 قرار گرفته و حداقل ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد 1500 متر وحد اکثر 1850متر می باشد که ازطرف شمال به راه شوسه قدیم اردبیل آستارا واز طرف مغرب به روستای آرپاتپه محدود است. مساحت کل این جنگل که در تملک خانقاه سفلی قرار گرفته است 85 هکتار می باشد.

آبو هوای منطقه فندقلو:

هوای این ناحیه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات محال ویلکیج دارای تابستان بسیار خنک ومطبوع و زمستانی سرد ومرطوب است. این منطقه در قسمت مشرق اردبیل ودر نزدیکی انتهای ضلع غربی استان گیلان شهرستان آستارا واقع شده و از رطوبت دریای خزر بهره می گیرد و ریزش باران های فصلی و وجود مه های دایمی رطوبت منطقه فندقلو را به حد کافی تامین می نماید.

حیاط وحش منطقه فندقلو:

جانورانی از قبیل :گرگ - روباه -خوک وحشی-خرگوش-جوجه تیغی-آهو-پرندگانی از قبیل:عقاب سیاه-بلدرچین-هدهد-قرقاول-کبک-چکاوک-کلاغ سیاه-کلاغ ابلق-قجله دراین منطقه زندگی می کنند.

پوشش گیاهی منطقه:

ساختار جنگل فندقلو واقع در خانقاه سفلی از لحاظ آمیختگی گیاهی شامل درختان فندق-بلوط-راش-ازگیل-آلوچه-زالزالک-ال اسبی-گیلدیک می باشد و گونه های علفی منطقه مانند نسترن-تمشک-خاس-پامچال- بابونه-سرخس-بنفشه وحشی-گل گاو زبان-توت فرنگی وحشی دراین ناحیه یافت می شود.

+ نوشته شده توسط عباسی در چهارشنبه ۳ فروردین۱۳۹۰ و ساعت |

 پیست اسکی آلوارس - جاذبه های استان اردبیل

منطقه آلوارس در دامنه جنوبی کوه 4811 متری سبلان به لحاظ چشم اندازهای کم نظیر ، هوای دلپذیر در تابستان و پیست اسکی از نقاط سیاحتی و تفریحی پرجاذبه استان اردبیل است که سالانه جمع کثیری از گردشگران به این مکان سفر می کنند. به گزارش خبرنگار ایرنا، جاده ای به طول 24 کیلومتر و عرض 18 متر از شهر سیاحتی سرعین که به لحاظ داشتن آب های گرم و سرد معدنی متعدد در دنیا بی- نظیر است، مشتاقان آلوارس را به سوی این منطقه هدایت می کند. جاده ای که از همان ابتدا پیچ و خم های تند و فرود و فرازهای آن در کنار دره های عمیق هیجان خاصی در دل رانندگان و سرنشینان خودروها ایجاد می کند و نظاره جوی های آب، درختان، مراتع، کشتزارها و صخره های رنگارنگ از بلندای این جاده در ته دره ها شگفتی انسان ها راازقدرت آفریدگار یکتا بر می انگیزد. شیب ها و سینه کش های این جاده با گذشت از روستای آلوارس تندتر می شود و در انتهای جاده و نزدیکی های پیست اسکی به اوج می رسد. منطقه گردشگری آلوارس جاذبه ای برای تمام فصول سال است و از کوهنوردی در تابستان گرفته تا امکان انجام ورزش های برفی در زمستان ویژگی مهم این مکان سیاحتی است. کارشناسان می گویند: پیست اسکی آلوارس به لحاظ داشتن پوشش برف طی شش ماه از سال و امکانات تفریحی جنبی از جمله نزدیک بودن به آبگرم های سرعین در دنیا کم نظیر است. پیست اسکی آلوارس با امکانات تله سی یژ در دامنه برف گرفته کوه 4811 متری سبلان مکان تفریحی دیگری است که علاقه مندان را به سوی خود جذب می کند. تله سیژ به طول 1250 متر، اقامت گاه ها و هتل آپارتمان های مجهز در شهر سرعین، آب های گرم سرعین و ذخایر برف و آب در حریم پیست از جمله امکانات جنبی این منطقه هستند.

پیست اسکی آلوارس - جاذبه های استان اردبیل

منطقه آلوارس به لحاظ داشتن ذخایر برف در طول دست کم شش ماه از سال رتبه نخست کشور را دارد و این منطقه به همراه امکانات تفریحی و ورزشی که در آن ایجاد شده نقش به سزایی در توسعه ورزش های زمستانی، جذب گردشگران خارجی ، ایجاد اشتغال و پرکردن اوقات فراغت جوانان و در یک کلام تکمیل موقعیت ویژه گردشگری در شهر سرعین دارد. آلوارس بهترین نقطه گردشگری محسوب می شود و دارای باغ های بسیار سرسبز و چشمه های خروشان با آب های زلال و پرخاصیت می باشد. منطقه نمونه گردشگری آلوارس دارای سه فاز است که در فاز اول آن امکانات تله سیژ، سالن پذیرایی، پیست موتورسواری ، پارک بازی کودکان ، سرسره روی چمن و بازی های بادی نصب شده است. در فازهای بعدی تله کابین تابستانی، توسعه تله سیژ، احداث هتل ها و خرید ماشین آلات و تجهیزات برفروبی پیش بینی شده است. برای اجرای فازهای دوم و سوم این پیست 60 میلیارد ریال هزینه پیش بینی شده است. اما آلوارس با این همه زیبایی مشکلاتی هم دارد که نبود جاده مناسب ، اقامتگاه و بعضی از امکانات تفریحی جنبی از جمله آن هاست. چون اغلب افرادی که با خودرو عازم منطقه آلوارس می شوند از افراد غریب و با جاده نا آشنا می باشند به خیال اینکه اینجا هم همانند بعضی از گردنه های معمولی کشور است موارد ایمنی را رعایت نمی کنند و دچار حادثه می شوند. تردد دراین جاده نیاز به مهارت های خاص رانندگی دارد و به گفته کارشناسان پلیس راه گذر خودروهای سنگین و نیمه سنگین شامل وانت بار، کامیون و مینی- بوس از این مسیر بسیار خطرناک است. در شرایط جوی معمولی خودروهای سبک و بدون کمک با مشکل به این منطقه می روند و باید از ماشین های شاسی بلند و کمک دار استفاده کرد و در زمستان به هنگام ریزش سنگین برف و کولاک امکان تردد به منطقه وجود ندارد. علایم راهنمایی و رانندگی و نیز گاردریل در بخش اعظمی از این جاده وجود ندارد و پیچ های آن غیر استاندارد با درصد شیب بسیار بالاست. سرپرست پلیس راه انتظامی استان اردبیل می گوید: حجم ترافیک درجاده سرعین به آلوارس به ویژه در فصول گرم سال نیاز به ایجاد امنیت ترافیکی زیادی دارد و با کمال تاسف این محور از آن ها بی بهره است. سرهنگ دوم سهراب حیدریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این جاده دربعضی از نقاط دارای پیچ ها و پرتگاه های بسیار خطرناک و عمیق است که بدون گاردریل و حفاظ می باشند. به گفته ی او، این پیچ ها با قوس مرکزی زیاد و سرازیری و سربالایی با شیب بیش از حد معمول و محوری بدون شانه خاکی مناسب و فاقد هرگونه علایم هشدار دهنده و اخباری می باشد. وی با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته به دلیل وقوع چند فقره تصادف رانندگی تعدادی از سرنشینان خودروها دراین محور جان خود رااز دست داده اند از رانندگان خواست هنگام گذر از این محور بطور حتم موارد ایمنی را رعایت کنند. او تردد با سرعت مجاز و سرعت مطمئنه، خودداری از هرگونه سبقت ، رعایت فاصله طولی خودرو مقابل، بازبینی سامانه ترمز و دیگر موارد فنی خودرو ، پرهیز از زدن ترمزهای پی در پی که سبب تمام شدن لنت ها و در نتیجه نگرفتن ترمز می شود و خودداری از قطع خطوط وسط جاده در سر پیچ ها را از موارد مهم برای افزایش ایمنی تردد در جاده آلوارس ذکر کرد. سرهنگ حیدریان افزود: ارگان های ذیربط باید نسبت به نصب علایم هشداردهنده در این جاده و رفع نواقص فنی آن اقدام کنند. سرپرست معاونت سرمایه گذاری، امور فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل می گوید: آلوارس به لحاظ ویژگی های کم نظیر خود همانند شهر سیاحتی سرعین به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شده است. علیرضا دباغ عبداللهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: داشتن قابلیت طبیعی و یا تاریخی از جمله شرایط لازم برای شناخته شدن یک منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری هستند و آلوارس دارای قابلیت طبیعی است. او گفت: منطقه آلوارس دارای آب و هوای منحصر به فرد برای انجام ورزش های زمستانی و تفرج تابستانی ، داشتن پیست اسکی ، نزدیکی به شهر سیاحتی سرعین و بعضی دیگر از جاذبه های طبیعی است. او می گوید: حدود 20 هکتار زمین از سوی دولت به بخش خصوصی به شرکت آلوارس مهرگان به عنوان سرمایه گذار در منطقه آلوارس واگذار شده است. وی گفت: نباید به موضوع منطقه نمونه گردشگری آلوارس به شکل بخشی نگاه شود و چون براساس قوانین مصوب هیات دولت تامین زیرساخت های مناطق گردشگری بر عهده دولت است ارگان های ذیربط موظف به تامین آب ، برق ، گاز ، تلفن و راه اینگونه مناطق هستند. وی افزود: البته باید این را هم در نظر گرفت که نبود اعتبار اضافی سبب می شود که بعضی از ارگان های ذیربط از ارایه خدمات و ایجاد امکانات به مناطق گردشگری از جمله آلوارس خودداری کنند. او گفت: در آلوارس چند دکه آلونک مانند که منظره نازیبایی به منطقه داده بودند و اقدام به فروختن مواد خوراکی و تنقلات غیر بهداشتی برای گردشگران می کردند، جمع آوری شدند. مدیر کل راه و ترابری در زمینه راه منطقه گردشگری آلوارس می گوید : هر گونه اقدام در زمینه راه این منطقه خارج از وظایف این اداره کل است. سید کمال الدین میرجعفریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اگر خدماتی نیز از قبیل برفروبی و نظایر آن در این محور ارایه می شود بطور صرف به منظور همکاری و کمک به مردم است. مسوول اجرایی شرکت ورزش های زمستانی آلوارس گفت: امسال مبالغ زیادی از بابت بسته ماندن راه این منطقه توسط پلیس راه متضرر شده ایم. بهنام بحری افزود: به لحاظ واژگونی یک دستگاه مینی بوس براثر بی احتیاطی راننده آن پلیس راه استان اردبیل اقدام به جلوگیری از تردد وسایل نقلیه در این محور کرد و ما به لغو سفر ده ها تور خارجی و داخلی که از مدت ها قبل برای سفر به آلوارس ثبت نامه کرده بودند، وادار شدیم. وی تصریح کرد : درآمد عمده شرکت ما به واسطه سفر همین تورها هستند که در قالب گروه های 50 نفره تا صد نفره با اتوبوس به منطقه می آیند. او گفت: پلیس راه خواستار تعیین متولی برای راه ارتباطی که سرعین را به آلوارس متصل می کند، شده است و در این میان اداره کل راه و ترابری از پذیرفتن مسوولیت آن خودداری می کند و استانداری اردبیل هم می گوید که جاده عمومی است. وی افزود: شرکت ما از روی دلسوزی اقدام به نصب تعدادی از علایم راهنمایی و رانندگی و هشدار در نقاط خطر خیز این جاده کرده است که با تاسف این کار سبب شده که اغلب مسوولان بگویند که متولی جاده هم این شرکت است و باید نسبت به رفع نواقص آن اقدام نماید. به گفته ی بحری، تاکنون برای ایجاد بعضی ازامکانات در این منطقه گردشگری 50 میلیارد ریال هزینه شده است و برای تکمیل آن به 400 میلیارد ریال دیگر نیاز می باشد. وی اظهارداشت: تاکنون حتی یک ریال تسهیلات بانکی به ما به عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی در این منطقه تعلق نگرفته است و برای راه اندازی ورزش های زمستانی از جمله اسکی روی برف در آلوارس به سامان دهی پیست اسکی نیاز است. وی مشکل اصلی منطقه نمونه گردشگری آلوارس را نبود راه مناسب به ویژه در مواقع بارندگی و برف و سرما ذکر کرد و افزود: درصورت وجود راه مناسب سایر مشکلات نیز بر طرف و چه در فصل سرما و چه در فصل گرما مشکل تردد نخواهیم داشت. بحری گفت: به غیر از مواردی از وجود ناهماهنگی بین بعضی از مسوولان ارگان های ذیربط اغلب مسوولان استان اردبیل دلسوز هستند و من از آنان به ویژه استاندار و معاون عمرانی که هنگام تجهیز این منطقه گردشگری هر هفته یکبار با تحمل سختی های فراوان و باوجود داشتن مشغله های زیاد از پیشرفت فعالیت ها در منطقه بازدید می کردند، تقدیر می کنم. او گفت: اعلام می دارم که مشوق من برای ماندن در این منطقه باوجود مشکلات و ضرر و زیان های فراوان همین افراد هستند.منبع

+ نوشته شده توسط عباسی در جمعه ۱۲ شهریور۱۳۸۹ و ساعت |

روستای گلستان در فاصله 12 کیلومتری شهرستان نیر و 4 کیلومتری جاده نیر اردبیل قرار گرفته است. دارای طبیعی سر سبز و باصفا و آب هوای خنک و معتدل در تابستان و بهار و پائیز می باشد اما آنچه این روستا را در بین روستاهای دیگر ممتاز کرده وجود غاری در دامنه جنوبی کوه نسبتاً بلندی موسوم به قروقچی داغی که نقش مهمی در زندگی مردمان دوران باستان در مواقع عادی و حمله دشمن داشته است، بررسی سفالهائی با لعاب قرمز رنگ و نخودی و ظروف سفالی حاوی غذا و قطعات اعضای گوسفند و غیره بیانگر سنت تدفین قبل از اسلام و استقرار طولانی در دوران تاریخی قبل از اسلام می باشد.

تاریخ استان اردبیل - روستای گلستان - پناهگاه و دژ نظامی

این غار و دژ نظامی زیر زمینی احتمالاً از متعلقات یک قلعه دوران تاریخی در روزهای مبادا و تسخیر قلعه بدست دشمن بوده است. غار و پناهگاه دارای مدخل هائی  می باشد که تنها ورود از مدخل غربی آن میسر می باشد. بطور کلی این غار و پناهگاه نظامی دارای تالاری به ابعاد 18 متر طول و 4 متر عرض و ارتفاع 70/1 الی 80/1 می باشد. این تالار دارای فضایی مستطیل شکل و سقف قوسی شکل است. در این مجموعه 10 اتاق معمولی که دارای تاقچه هایی جهت قرار دادن وسائل روشنایی و سکوهایی جهت گذاشتن سایر وسایل است. همه اتاقها دارای ورودی تونلی شکل هستند که همانند سقف اتاقها قوسی بیضی شکل دارند ورودی اتاقها به عرض 70 الی 80  سانتیمتر و ارتفاع 80 الی 90  سانتیمتر و دارای حاشیه و قاب بندی قوسی شکل هستند به عمق حدود 20 سانتیمتر  جهت نصب و نگهداری درب می باشند. برخی از این اتاقها دارای تونلهای مواصلاتی به سایر اتاقها می باشند و برخی نیز بن بست می باشند. عرض اتاقها معمولاً حدود 3متر و طول آنها از 3 تا 10 متر متغیر است. این مجموعه دارای 9 عدد تونل مواصلاتی که برخی از این تونل ها طولانی و برخی کوتاه می باشند. تونل ها به ندرت دارای مسیر مستقیم و هم سطح هستند بلکه عمدتاً دارای مسیر سراشیبی و سرازیر منتهی به اتاقها می باشند.(( یکی از نکات جالب در اتاق شماره 10 مطابق نقشه)) است که (( یک شگرد مهندسی نظامی در زمینه استتار و اختفاء می باشد، زیر در داخل اتاق که حدود 10 متر طول دارد چندین تاقچه بزرگ در جدارهایش کنده شده است. که در داخل این اتاق دقیقاً در گوشه ناپیدای کف تاقچه دهانه چاهی تقریباً به قطر 50 سانتیمتر وجود دارد که خود ورودی یک فضای نسبتاً وسیع و مستقل را تشکیل می دهد. ورودی آن با چنین اوصافی مطلقاَ در دید نیست و سعی گردیده است که درست خارج سطوح کف و جداره های اتاق اصلی فضاهای لازم کنده شود بطوریکه نه با راه رفتن و نه با معاینه  دیوارها نتوانند به لحاظ ارتعاش و تولید صدای خاص جای این فضای مخفی را مشخص نمایند) در داخل این پناهگاه نظامی زیر زمینی 7 عدد چاه شناسائی گردیده که برخی  از آنها چاههایی  جهت به دام انداختن مهاجمان احتمالی برخی نیز مدخل گذرگاههایی به منظور کنترل نمودن و نیز سخت نمودن راه نفوذ کنندگان احتمالی کنده شده اند. عمق چاههای منفرد حدود 3 متر و عمق چاههای گذرگاه حدود 2 متر است همه این چاهها دارای طرح و اندازه تقریباً یکسانی می باشند که با قرار دادن در پوش مخصوص از بیرون و داخل در مواقع لزوم بسته می شده است. شکل این چاهها همگی گنبدی شکل که اجازه بیرون آمدن را به فرد نمی دهد

روستای گلستان - تاریخ استان اردبیل - پناهگاه نظامی

و در مواقع عادی نیز به عنوان انبار می توانسته کاربرد داشته باشد. این پناهگاه نظامی زیر زمینی بیانگر هوشمندی و مهارت فوق العاده پدید آورندگان آن در روزگار باستان است.  ورودی های باریک که تنها منبع نور‌گیر آن می باشند، فضای تاریک داخلی همچنین وجود چاههای منفرد با کاربرد تله ای شکل آن و سایر فضاهای کشف نشده آن استفاده از آن را برای بازدید کنندگان بدون افراد آشنا به محل و تجهیزات ایمنی و روشنائی مشکل می نماید ولی با توجه به اهمیت و عظمت این مجموعه کنده شده در دل زمین لزوم تهیه نقشه راهنما، تأمین روشنایی داخلی و تلاش در جهت کشف و شناسائی همه فضاهای کنده شده را ضروری می نماید تا علاوه بر اینکه موجب کشف واقعیت های بیشتری در خصوص این مکان باستانی خارق العاده خواهد شد. سبب استقبال گردشگران و محققان و علاقمندان بسیاری از این پناهگاه استثنائی خواهد گردید.

منبع : کتاب جاذبه های گردشگری سرعین

تألیف : جناب آقای حسینعلی صادق مغانلو

+ نوشته شده توسط عباسی در سه شنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۹ و ساعت |

 دهکده سنگي و زيرزميني ويند کلخوران-مکانهای دیدنی اردبیل - اردبیل - Ardebil

  کیفیت عکس به خاطر اسکن از روی کتاب کمی پایین می باشد

دهکده سنگي و زيرزميني ويند کلخوران

 اين روستا دهکده اي سنگي با مجموعه اي از خانه هاي سنگي منفرد به صورت يک پديده معماري تاريخي و باستاني استثنايي وجود دارد که شکل کنده شدن اين منازل در زير تپه هاي سنگي و رسوبي و نوع کنده شدن آنها که نهايتاً منجر به آفرينش چنين آثاري شده است، در نوع خود کم نظير مي باشد، دهکده صخره اي باستاني ويند در حدود 5 کيلومتري جنوب و جنوب غربي سرعين و در نزديکي جاده اردبيل – نير قرار گرفته است. مناطقي که خانه هاي سنگي در آن قرار گرفته اند قوردي قيه، تپه چله خانه، قره قيه و مسجديري ناميده مي شود.

بررسي هاي محدود و سفالهاي پراکنده در سطح و داخل خانه هاي سنگي مربوط به ادوار مختلف مي باشد. سفالهائي مربوط به دوره اشکاني، سفالها و قوسهاي جناغي در کنده هاي صخره اي شبيه به اثار ساسانيان همچنين آثار و علائمي مربوط به دورانهاي اسلامي مانند سلجوقي، تيموري و صفوي که حکايت از استمرار استفاده از اين خانه هاي سنگي در طول تاريخ مي باشد.

تپه چله خانه که اغلب خانه هاي سنگي در زير آن قرار دارد هر چند تعدادي از آنها بر اثر عوامل مختلف سقف آنها فروريخته يا به سبب پرشدن فضاهاي داخلي آن فعلاً بازديد از فضاي داخلي آن ممکن نيست. ولي تعداد قابل توجه ديگري با ويژگيهاي منحصر به فرد آنها سالم باقي مانده که به دو مورد آنها اشاره مي شود، يکي از آنها در فاصله 100 متري از جاده شني منتهي به ويند کلخوران از سمت جاده اردبيل – نير بعد از شروع راه شني به روستا قرار دارد که در ورودي آن در سمت غرب جاده از دور ديده مي شود. اين واحد داراي در ورودي به ارتفاع 30/1 متر مي باشد. در داخل کنده روبروي در ورودي سکوئي از سنگ به ارتفاع 60 سانتي متر از کف مي باشد که ستونهائي به تعداد 2 عدد به شکل استوانه به قطر 50 الي 60 سانتي متر در دو طرف تخت سنگي يا سکو قرار گرفته است. همچنين جاچراغي ها و تاقچه هاي کوچک در داخل اين واحد وجود دارد، در دو قسمت شمالي و جنوبي در ارتفاع 60 سانتي متري حلقه هايي از سنگ کنده شده که نظير اين حلقه هاي سنگي در قسمت پائين ديوار نزديک کف که در حال حاضر به سبب پرشدن کف زياد که در حال حاضر به سبب پرشدن کف زياد مشخص نيست وجود دارد، هر چند اطلاعات دقيقي در خصوص کاربري آنها وجود ندارد ولي از شکل ظاهري و رديف کنده شدن آنها چنين به نظر مي رسد که اين حلقه هاي سنگي جهت بستن دست و پاي افراد احتمالاً اسراء و زندانيان بصورت پشت به ديوار بوده است. نورگير و روزنه اي استوانه اي شکل به ارتفاع 5/1 متر که از دل سنگ سوراخي به قطر 40 سانتي متر که روزنه اي جهت تهويه هوا يا دود ناشي از سوختني ها و همچنين تأمين روشنايي محوطه داخل کنده مزبور بوده است. اين مکان با توجه به شکل داخلي و ويژگيهاي فوق الذکر احتمالاً به عنوان محل نگهداري اسراء و زندانيان بوده است و سکوي سنگي آن جهت نگهباني و استراحت نگهبانان بوده است.

 از جمله يکي ديگر از واحدهاي صخره اي کنده شده که داراي دهليز و آغل کنار خود مي باشد که بوسيله راهروئي پيچيده به هم مرتبط مي باشند. کنار آغل يک روزنه به اندازه قابل توجه در جدار جنوبي آن کنده شده که برخلاف روزنه هاي ساير واحدها در مرکز سقف کنده نشده بلکه در خارج از محوطه جدار جنوبي مي باشد تا اينکه دامها در مواقع بارش باران مستقيماً زير بارش باران قرار نگيرند و داراي طاقچه ها و نفوهاي متعدد مي باشد. ابتدا يک ورودي بزرگ کنده شده سپس دو شاخه گرديده که يکي به آغل و ديگري به واحد مسکوني منتهي مي شود.

بسياري از اين خانه و کنده هاي صخره اي داراي پلاني مربع، مستطيل، بيضي شکل و غيرهندسي هستند که همه نوع زيستگاه اعم از اتاقهاي منفرد و مجتمع در ابعاد مختلف با راهروهاي مرتبط به هم و سقف هاي هلالي شکل و قوسهاي جناغي، مسطح، با تاقچه ها، جاچراغي، جاي رختخواب و غيره وجود دارند که در دل کوهها و صخره هاي مذکور پراکنده اند و به لحاظ تعداد زياد و تنوع آنها و قابل توجه بودن از لحاظ تاريخي، باستاني و گردشگري مي تواند بصورت يکي از کانونهاي علمي، تفريحي و گردشگري ممتاز در آيد.

منبع : کتاب جاذبه های گردشگری سرعین

تألیف : آقای حسینعلی صادق مغانلو 

+ نوشته شده توسط عباسی در چهارشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۹ و ساعت |

روستاي باستاني و ييلاقي آتشگاه که به آغ مام نيز معروف مي باشد از توابع دهستان سبلان در فاصله 5 کيلومتري شمال سرعين واقع شده است. اين روستا از باستاني ترين مکانهاي شهر سرعين و استان مي باشد که آثار باقي مانده از دورانهاي قديم مويد اين مطلب است.

 بر فراز تپه باستاني که امروزه خرابه هائي از آن باقي مانده است، نشان و يادگاري از رونق اين منطقه در دورانهاي تاريخي گذشته ايران و آذربايجان ميباشد. در حال حاضر براثر عوامل طبيعي در کنار ساير عوامل نظير ساخت و سازها برفراز تپه باستاني باعث از بين رفتن تدريجي بناي آتشکده شده است. ولي تپه باستاني آن بصورت تپه اي مرتفع در داخل روستا به خوبي نمايان است. براساس روايت ها و اسناد تاريخي اين مکان از مراکز مهم و مقدس آئين زرتشتي خصوصاً در دوران ساسانيان بوده است و معبدي هم در آنجا بوده که از بين رفته و آثاري از آن باقي نمانده است، بنا به رواياتي جز زنجيري از آن، «در تشکيلات انوشيروان آذربايجان مرکز شمال بود... و حاکم نشين آن ارتاويد يا اردبيل بوده است» «در اردبيل که مرکز نشو و نماي دعوتهاي اوليه آئين زرتشت بوده است معبد يا بنائي از آن دوران باقي نمانده ولي در بعضي نقاط من جمله دامنه هاي کوه سبلان... که با رواج اسلام عموماً از بين رفته جز قريه آتشگاه حتي نامهاي آنها نيز عوض شده است»، «محل آتشکده قديمي در کنار دهکده اي قرار دارد و برجاي مرتفعي (تپه باستاني) است. که امروز مسجدي بر روي آن موجود است (هم اکنون عاري از هرگونه بنائي است ) که به صورت زيارتگاهي مي باشد، نظير اين آتشکده ها در دهستانها دامنه سبلان زياد است» بعد از زلزله 1375 ميراث فرهنگي استان اجازه هيچگونه ساخت و سازي بر روي تپه مذکور و خرابه هاي آتشکده را نداده است علاوه بر آن در طول قسمتهاي اعظم روستا در داخل زمين لوله هاي سفالي قرار دارد که تعدادي از اين لوله هاي سفالي و مسير آنها در اثر خاکبرداري و يا عوامل ديگر ظاهر گشته است. تاريخ دقيق لوله گذاري مشخص نمي باشد. ولي موقعيت قرار گرفتن آنها در دل زمين مؤيد اين مطلب است که به منظور هدايت آب به مکانهاي مشخص و تعيين شده بوده است و براساس اظهارات اهالي و ريش سفيدان تعدادي از چشمه هاي ظاهر شده در سطح زمين در واقع آب هدايت شده توسط آن لوله ها مي باشد که در اثر فشار وارده شکسته و آب آن بصورت ذکر شده ظاهر شده است. تکه هاي شکسته لوله هاي سفالي در سطح اعظم روستا خصوصاً حوالي تپه باستاني به مقدار قابل توجه ديده مي شود.در فاصله تقريبي حدود 200 متر از تپه باستاني در سمت غرب تپه اي طبيعي وجود دارد. 

 در زير تپه غاري به نام کهل لر با وروديهاي متعدد قرار گرفته است که تعدادي از اين مورد مسدود شده است و از مجموع ورودي ها، دو مورد آن هنوز هم باز بوده و امکان رفتن به داخل آن را ممن مي سازد هر چند کسي داخل آن نمي رود. اين غار با توجه به موقعيت و شکل ظاهري آن شباهت زيادي به غارهاي موجود در اطراف سرعين و نير که آثار باستاني شگفت انگيزي در زيرزمين دور از انظار عمومي مي باشد، دارد

 منبع : کتاب سرعین بهشت آبهای گرم

نوشته : آقای شاهین اسبقیان

+ نوشته شده توسط عباسی در دوشنبه ۲۳ فروردین۱۳۸۹ و ساعت |

پرونده:Reza zadeh 1 home.JPG

• نام بنا: خانه رضا زاده
نام شهرستان: اردبيل
• آدرس: محله اوچدکان
• قدمت: قاجاريه
• شماره ثبت: 2579
• شرح مختصري در مورد تاريخچه بنا:

خانه مرحوم رضازاده در محله اوچدکان (يکي از محلات ششگانه) در اردبيل واقع شده که قدمت آن مربوط به اواخر دوره قاجاريه مي باشد. سردرب ورودي خانه در منتهي اليه جنوب شرقي بنا در مقابل ميدانچه اي قرار گرفته که توسط هشتي به محوطه حياط وارد مي شود. بخش اعياني ساختمان در دو طبقه به مساحت 640 متر مربع و پلان نعلي شکل ساخته شده که طبقه اول داراي دو اتاق گوشواره با يک راهروي مياني و نيز راهروي ديگر عمود بر آن است که توسط دو دسته پله موجود در آن دو طبقه فوقاني به هم مرتبط مي شود و طبقه دوم نيز داراي دو اتاق گوشواره با يک تالار يا شاه نشين در وسط ميباشد.

+ نوشته شده توسط عباسی در یکشنبه ۸ فروردین۱۳۸۹ و ساعت |

موزه های استان اردبیل - Ardebil - مکانهای دیدنی استان اردبیل

* موزه مفاخر ديني اردبيل *
اين موزه که در خانه تاريخي ميرفتاحي شهر اردبيل راه اندازي شده، به محلي براي رويت و آشنايي با ريشه‌هاي عميق دين باوري مردمان استان تبديل و اين روزها پذيراي صدها محقق و ايرانگرد مشتاق امور فرهنگي است.
در اين موزه که با هدف معرفي چهره‌هاي علمي و فرهنگي استان در حوزه دين و ترويج مذهب تشيع تاسيس شده، آثار، عکس ها، نقاشي از چهره و سوابق علمي و ادبي و خدمات ديني علماي شناسايي شده که اغلب مربوط به تاريخ معاصر اين خطه هستند، نگهداري مي‌شود.
براي معرفي مفاخر ديني معرفي شده در اين موزه کتابي با عنوان گوهرهاي شب چراغ، حاوي زندگي نامه و نقاشي چهره دهها تن از علماي ديني استان اردبيل چاپ شده و در آن خدمات علما و مفاخر ديني استان تشريح شده است.
در اين موزه و مجموعه نفيس که نقاشي همه علماي معرفي شده در آن توسط استاد حسن مردانه از هنرمندان نقاش اردبيل به تصوير کشيده شده، علماي بزرگ استان از جمله آيات عظام احمد مقدس و محقق اردبيلي، ميرزامحسن مجتهد اردبيلي، ميرصالح مجتهد انواري، سيدمرتضي خلخالي، ميرزا علي‌اکبر مجتهد اردبيلي، سيد يونس موسوي اردبيلي، ميرزا محمد مسايلي اردبيلي، سيدجواد محدث اردبيلي، مرحوم آيت الله ميرزا علي مشگيني، آيت‌الله سيدابراهيم سيدحاتمي، سيدعبدالکريم موسوي اردبيلي و مرحوم ميرزا بيوک خليل زاده مروج معرفي شده است.
افتتاح موزه مفاخر ديني استان در يک خانه تاريخي خود موزه در موزه محسوب مي‌شود و با افتتاح اين موزه در اين خانه تاريخي ، ارزش هنر معماري مردمان اين خطه با معارف ديني منطقه گره ‌خورده است.
در اين موزه ديني، فرهنگي و تاريخي هم‌اکنون آثار 57 تن از علماي ديني منطقه در قالب عکس، نقاشي و پيکر در اين موزه عرضه شده است.
* موزه تخصصي باستان شناسي *
در اين موزه که در آبانماه امسال در مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي به بهره برداري رسيده است، انواع سفالينه هاي ساده و منقوش، ظروف شيشه اي، چيني هاي آبي و سفيد ، ابزار و ادوات مفرغي از دوره هاي مختلف تاريخي منطقه گردآوري و در معرض نمايش گذاشته شده اشت.
علاوه بر اين در کنار اين موزه که در مکاني به وسعت يکهزار و 800 متر مربع راه اندازي شده، يک سايت باستاني و تاريخي طراحي شده که بخشي از تاريخ و تمدن اشکاني منطقه بويني يوغون شهرستان نير را معرفي مي کند.
مسوول موزه هاي استان اردبيل در خصوص ويژگيهاي آثار اين موزه به خبرنگار ايرنا گفت: در اين موزه 500 اثر تاريخي متعلق به اين استان نگهداري مي شود.
ملکه گلمغاني زاده افزود: چيدمان اشياي اين موزه بر اساس دوره تاريخي آن انجام شده و در بخشهاي مختلف آن نسخ خطي، سکه ها، آثار سفالي و شيشه اي به نمايش در آمده است.
* موزه سنگ و کتابخانه تخصصي بقعه شيخ صفي *
اين موزه نيز از جمله موزه هايي است که در آبانماه امسال افتتاح شد.
مسوول موزه هاي استان اردبيل در خصوص آثار به نمايش در آمده در اين موزه به خبرنگار ايرنا گفت: از 200 قطعه سنگ قبر موجود در محوطه شهيدگاه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي، تعداد زيادي به منظور استفاده در اين موزه انتخاب شده است.
گلمغاني زاده افزود: اين سنگ قبرها بيشتر متعلق به دوره صفويه هستند و همه آنها را مي توان در زير طاق نماهاي محوطه شهيدگاه مشاهده کرد.
وي، موزه دارالحديث واقع در بقعه شيخ صفي را از جمله موزه هاي فرعي استان اعلام کرد و اظهارداشت: اين موزه در واقع کتابخانه تخصصي صفويه است و بسياري از کتابهاي مرتبط با دوران صفويه پس از گردآوري در آن نگهداري مي شود.
* موزه چيني ها يا چيني خانه *
اين موزه در داخل مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي و در محلي به نام چيني خانه داير شده و حاوي يکصد قطعه اشيا و ظروف چيني مربوط به دوران صفويه است.
گلمغاني زاده در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: در اين قسمت از بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي که برخي از آثار به جاي مانده از دوران صفويه نگهداري مي شود، از سيستم نورپردازي علمي متناسب با فضاي موزه استفاده شده و رنگ هاي عرفاني مطابق با خاصيت و کاربري عمارت در فضاي آن به کار رفته است.
اگرچه اين موزه را "چيني خانه"مي نامند، اما آثار ديگر تاريخي که با نام اين موزه هماهنگي ندارند، هم در اين مکان جاي داده اند.
مسوول موزه هاي اردبيل در اين باره گفت: براي رفع اين ناهمگوني نسخ خطي و ساير آثار تاريخي مغاير با کاربري موزه چيني خانه به مکان ديگري منتقل خواهد شد و ويترين نمايش آثار تاريخي هم عوض مي شود.
* موزه مردمشناسي اردبيل *
اين موزه در محل حمام تاريخي آقانقي (ظهير‌الاسلام) شهر اردبيل واقع در ميدان عالي قاپو داير شده و هم اکنون در اين محل 33 نوع مجسمه با پوشش محلي و آييني مردم استان اردبيل به نمايش در آمده و همچنين آثار و دست نوشته هاي مربوط به هويت تاريخي و فرهنگي اين منطقه نيز در اين موزه جمع‌آوري و عرضه شده است.
مسوول موزه هاي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل در خصوص ويژگيهاي اين موزه به خبرنگار ايرنا گفت: اين موزه محل مناسبي براي آشنايي با نحوه زندگي ، آداب و رسوم ، پوشش محلي مردان و زنان ، نحوه پخت غذاهاي محلي و آيينهاي خاص اين استان است.
ورودي اين موزه از رختکني آغاز شده و به حوض سنگي هشت ‌ضلعي با چهار بازو ختم مي شود و در آن آيينهاي ويژه استحمام در دوره هاي گذشته نيز با تعبيه مجسمه هايي به نمايش در آمده است.
* موزه صنايع دستي استان اردبيل *
اين موزه که در دهه فجر امسال در محل حمام تاريخي شيخ پشت بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي افتتاح شد، در واقع شامل مرمت يک باب حمام تاريخي به جاي مانده از دوران صفويه است و در آن 300 قطعه اشياي معاصر صنايع دستي استان شامل محصولات 25 رشته صنايع دستي از قبيل گليم ، ورني ، شيشه ، معرق چوب ، سازهاي سنتي ، سفال ، قلم زني ، تراش روي شيشه، نقاشي روي شيشه ، فرش، منبت چوب، حجاري، خراطي، نازک کاري روي چوب، بافته هاي عشايري، آهنگري، مسگري تزيينات روي سفال ، مفرش و صنايع دستي چرمي در معرض ديد مردم قرار گرفته است.
در اين موزه چهار رشته صنايع دستي نيز به صورت کارگاهي با حضور استادان برجسته به منظور آشناسازي بازديدگنندگان با نحوه توليد آثار صنايع دستي استان در معرض بازديد علاقه مندان قرار گرفته است.
* موزه باستان شناسي شهرستان خلخال *
اين موزه که در محل حمام تاريخي نصر اين شهر داير شده حاوي 300 شي تاريخي است.
به گفته مسوول موزه هاي استان اردبيل اشياي اين مکان قبلا در فضايي ديگر در شهر خلخال نگهداري مي شد که با توجه به مناسب نبودن فضاي قبلي موزه باستانشناسي به اين مکان منتقل شده است.
گلمغاني زاده همچنين در مورد نحوه تجهيز و چيدمان آثاري موزه باستان شناسي حمام نصر خلخال گفت: حدود 300 قلم اشيا قديمي و تاريخي براي چيدمان اين موزه گزينش شده که آثاري از شهرستان خلخال از دوره پيش از اسلام تا دوره هاي جديد را در بر مي گيرد.
مسوول موزه هاي استان اردبيل همچنين موقعيت اين حمام تاريخي دوره قاجاري را با کاربري جديد بسيار مطلوب خواند و نحوه مرمت و احياي آن را متناسب با فضاي موزه اي دانست.
* موزه باستان شناسي مشگين شهر *
اين موزه به عنوان يکي از جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان با بيش از 500 اثر مربوط به ادوار مختلف تاريخي از جمله موزه هاي مهم استان اردبيل به شمار مي رود.
آثار به نمايش درآمده در اين موزه که قديمي ترين آن به پنج هزار سال قبل ازميلاد مسيح برمي گردد شامل آثار متعددي ازقبيل سفالينه هاي کوزه، خمره، کاسه، ليوان و ظروف آشپزخانه، اشياي فلزي از جمله زيور آلات زنانه از جنس طلا و مفرغ و نيز ابزار آلات جنگي همچون شمشير و پيکان و همچنين ابزار استخواني است که در کل مجموعه اي عظيم از تاريخ گذشتگان را در اين موزه در برابر تماشاگران به تصوير مي کشد.
انواع مهره و منجوق از سنگ هاي قيمتي، سنگ شيشه و سکه هاي تاريخي از ديگر آثار موجود در اين موزه است.
مسوول موزه هاي استان اردبيل به خبرنگار ايرنا گفت: در شهرستان مشگين شهر مجموعه هاي فراواني از آثار تاريخي کهن وجود دارد که به علت کمبود فضاي موزه اي فقط يک سوم از اين گنجينه ها به نمايش گذشته شده است.
در اين موزه آثار مکشوفه در مرحله سوم کاوشهاي علمي باستان شناسي در محوطه باستاني شهريري مشگين شهر نيز پس از بررسي علمي و طبقه بندي تاريخي در اين موزه به معرض بازديد عموم گذاشته شده است.
اين آثار شامل 73 قطعه شي تاريخي از قبيل اشياي سفالين ، ابزار سنگي، ادوات و ابزار آلات جنگي و شکار از قبيل خنجر و پيکان است.
زيور آلات طلايي و مفرغي شامل گوشواره ، آويز و حلقه و چندين شي باستاني با ارزش از جنس خمير شيشه و انواع عقيق و منجوق با رنگهاي لاجوردي، فيروزه اي از ديگر اشياي به نمايش در آمده در اين موزه است.
* موزه تاريخ طبيعي اردبيل *
اين موزه با داشتن گونه هايي از حيوانات پوست آرايي (تاکسيدرمي) شده، سنگواره ها و سنگهاي مختلف، مجموعه اي زيبا از طبيعت استان را در مقياسي کوچک براي علاقه مندان به تماشا گذاشته است.
اين موزه در حاشيه شرقي درياچه شورابيل قرار دارد و در آن 17 گونه پستاندار ، 85 گونه پرنده ، 20 گونه ماهي ، 12 گونه خزنده و دوزيست و نمونه هاي متنوعي از حشرات و تيپ هاي مختلف گياهي و انواع سنگ و سنگواره نگهداري مي شود.
در بخشي از اين موزه 13 آکواريوم وجود دارد که در آن ها نمونه هاي زنده اي از ماهيان و انواع آبزيان استان به نمايش گذاشته شده است.
اين موزه به عنوان يک مکان فرهنگي ، اجتماعي ، علمي ، پژوهشي و نمايشگاهي ، انواع زيست بوم ها و جلوه هاي تنوع زيستي استان را در دل خود جاي داده و زيست بوم هاي دشت ، تالاب و کوهستان و نيز انواع زيستگاههاي حيات وحش استان در دو مجموعه در اين مکان به صورتي مجزا در معرض ديد علاقه مندان قرار داده شده است.
موزه تاريخ طبيعي اردبيل که در مرداد سال 1381 در زميني به مساحت چهار هزار و 500 متر مربع و با يک هزار و 200 متر مربع زيربنا به بهره برداري رسيده، سالانه پذيراي يکصد هزار نفر بازديد کننده است.

+ نوشته شده توسط عباسی در چهارشنبه ۴ فروردین۱۳۸۹ و ساعت |

صعود زمستانی به قله سبلان - استان اردبیل - Ardebil

صعود زمستانی به قله سبلان - استان اردبیل - Ardebil

صعود زمستانی به قله سبلان - استان اردبیل - Ardebil

صعود زمستانی به قله سبلان - استان اردبیل - Ardebil

صعود زمستانی به قله سبلان - استان اردبیل - Ardebil

صعود زمستانی به قله سبلان - استان اردبیل - Ardebil


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۲۹ بهمن۱۳۸۸ و ساعت |

جمعه مسجد اردبیل - مکانهای دیدنی اردبیل - جاذبه های توریستی - Ardebil

جمعه‌ مسجد اردبيل مسجدي در شهر اردبيل در شمال غربي ايران است.این بنا باقی مانده يك بنای بزرگ از دوره سلجوقيان است كه در محله پيرشمس‌الدين ، ميان گورستانی قرار گرفته و از سه قسمت تشكيل شده است.
اولين قسمت بنا پايه‌ مناره‌ای است كه در فاصله اندكی از مسجد به چشم می‌خورد. اين مناره شيوه معماری سلجوقی دارد و از دو قسمت پايه هشت ضلعی (هر ضلع 2/1 متر) و بدنه استوانه‌ای به قطر ۵ متر تشكيل شده است. در بدنه مناره، دو سنگ نبشته باقی مانده كه عبارت است از فرمان اوزون حسن آق قويونلو و كتيبه‌ای كه تاريخ ۸۷۸ هجری دارد و در سازمان میراث حفاظت می‌شود.
دومين قسمت اصلی بنا، مسجد تير پوش است به ابعاد 9/8 × 12/5 متر كه روی نه ستون چوبی قرار گرفته است و ستون‌ها هم بر پايه‌های سنگی غيرمنتظم استوار شده‌اند. در ورودی چوبی تكه كوب شده، ميخ‌های آهنی برجسته‌ای دارد و بالای يك لنگه آن نوشته‌ای كنده‌كاری شده است.
سومين قسمت بنا، مسجد قديم است كه بنايی مركب از چهار تاق و گنبد است. تمام بنا آجری و به مقدار خيلی كم در تزئينات آن كاشی به كار رفته است. بسياری از نما تقريباً از بين رفته و تنها مقداری از آن باقی مانده است.
اين مسجد مربوط به دوران سلجوقيان است که کنار آتشکده اي (اشکانی) قرار گرفته و ساختمان قبلي مسجد مربوط به آتشکده بوده است .جمعه مسجد شامل حياط و ايوان و طاق باشکوهي بوده که در حمله مغولها تخريب شده و فعلا قسمتي از مسجد سالم است.
اين مسجد که در برخي از نسخه ها و کتابها از آن به عنوان مسجد جامع نيز ياد شده، بازمانده مسجد عظيم و گسترده و کم نظيري است که در دوره هاي مختلف اسلامي بويژه دوره سلجوقي شکل گرفته و تا اوايل دوره صفوي آباد بوده است. اينکه از چه تاريخي اين مسجد بر روي آثار پيش از اسلام ساخته شده اطلاعي در دست نيست اما بررسي هايي که هيات کاوشگري ايراني انجام داده است نشان مي دهد اين

مسجد در قرون اوليه اسلامي ساخته شده است.مسجد در دوره هاي سلجوقي و ايلخاني بسيار گسترده تر و عظيم تر و وسيع تر از بناي مکعبي فعلي بوده و بناي سرپاي موجود صرفا گنبدخانه و ايوان مسجد بزرگ را تشکيل مي داده است. تک منار استوانه اي شکل آجري آن از يادگارهاي زمان سلجوقي است. مرور زمان باعث شده است اجزاي بنا تا حدي که امروز ديده مي شود ويران شود. همچنين به دليل تصرفاتي که افراد در حريم و تپه به عمل آورده اند و منازلي که روي دامنه آن احداث شده، به تدريج از وسعت اين مسجد کاسته است و مساحت آنرا به اندازه کنوني تقليل داده است.

اين مسجد آخرين بار در دوران ايلخاني مورد مرمت قرار گرفته است. کاوشهاي باستان شناسي که براي شناخت مختصات تاريخي بنا از سال 1367 توسط سازمان ميراث فرهنگي شروع شده، پس از خاکبرداري از لايه هاي خاک و برچيدن قبرهاي متاخر، سرستون هاي آجري و قسمتي از ديوار شبستان مسجد عتيق را که متعلق به دوره ايلخاني بوده از خاک بيرون آورد که تاريخ روشن مسجد و چگونگي الحاقات و تکامل آنرا طي ادوار مختلف تا حدي مشخص نمود و قرار است نتايج اين تحقيق توسط هيات علمي تدوين و مشخص گردد. وجود آجرهاي مستعمل در اين بنا، تزيينات کاشيکاري و گچبري و نقش مهرها در بندکشي و فواصل آجرها قابل مقايسه با ساير بناهاي دوره سلجوقي در آذربايجان است. علت اصلي انهدام و خرابي مسجد، زلزله شديدي بوده که موجب تخريب اين بنا شده است. تعميرات که در قرن هفتم، قسمت اساسي بنا و گنبد آن صورت گرفته است.

شکل گيري و نقشه مسجد جمعه اردبيل بر خلاف مساجد دوره سلجوقي که اغلب به صورت چهار ايواني بنا مي‌شده ساخته شده است. اين موضوع يکي از مختصات استثنايي پلان مسجد جمعه اردبيل محسوب مي شود. در زير تالار اصلي مسجد، به منظور تسهيل عبور و مرور مردم و دسته ها و اجتماعات، دهليزها و راهروهايي به صورت شبکه اي منظم و محاسبه
شده ساخته شده است که در فاصله هر دو متر به صورت چهار راهي متقاطع اين معبرها ديده مي شوند و بلندي هر يک از اين راهروهاي زيرزميني 190 سانتي متر و داراي 80 سانتي متر پهنا مي باشد.
بناي اصلي مسجد که هم اکنون محوطه مکعبي آن سرپاست، در دوره آباداني داراي گنبدي بوده که گريو گنبد آن داراي ترکيبهاي متعدد منشوري بسيار زيباست که قطاربندي با تزيينات کاشي معرق دارد و کاربندي زير گنبد نيز بدين شکل بوده که در هر يک از گوشه هاي اين مربع سه کنج با لچکيهاي بزرگي ساخته شده که هريک داراي دو روزن مستطيلي شکل براي نورگيري و کسب روشنايي براي محوطه محراب بوده است.

محوطه اصلي و مربع شکل مسجد در قسمت غربي و شرقي داراي تاقنماهاي متعدد است که در هر بدنه تعداد آنها سه دهنه است که در ميان هر يک از تاقنماها راهروهاي باريکي به صورت معبر به قسمت هاي مختلف مسجد از جمله به نمازخانه و شبستان بزرگ راه پيدا مي کند. ايوان مجاور گنبدخانه هم اکنون به صورت مسجدي داير، مورد استفاده اهالي محل است که با همان شبکه راههاي زيرزميني از طرف جنوب به محوطه محراب و از طرف بدنه غربي و شرقي به راهروهاي زيرزميني منتهي مي‌شود. پوشش فعلي مسجد به صورت سقف تير پوشي مسطح با استفاده از سه رديف پايه ستون هاي سه تايي مي باشد که در زمان قاجار ساخته شده است. به هر حال در اين تعميرات هرگز به تخريب گريو گنبد و بقاياي تزييني آن اقدام نشده است.
مسجد جمعه اردبيل به مرور زمان صدمات زيادي خورده است که آخرين و جديدي ترين آن در سال 1357 بوده که در طي آن در جريان ساخت و توسعه امتداد خيابان سيمتري، بخش زيادي از تپه تاريخي از بين رفت و بدنه شرقي محوطه محراب مسجد دچار شکستگي و رانش شد. هم اکنون اين مسجد به دليل قرار گرفتن در مسير حرکت وسايط نقليه سنگين در معرض لرزش و فرسايش هر چه بيشتر قرار دارد و خطر تخريب و فرسودگي آنرا تهديد مي کند.
در سال‌های گذشته سازمان ميراث فرهنگی كشور كاوش‌هايی در محل جمعه مسجد اردبيل به انجام رسانده كه به نتيجه‌های بسيار درخشان نيز رسيده است.
حفاری‌های انجام شده، هيأت باستان‌شناختی را با شبكه گسترده مسجدی عظيم و ويران شده روبرو ساخت كه تاكنون كسی گمان وجود آن را نداشت و بيشتر نوشته‌ها و مطالعات تنها به بنای سرپای مكعب مستطيلی شكل محدود می‌شد. در حالی كه حجم موجود و سراپای ايوان و گنبدخانه، مجموعه‌ای بزرگ بود كه با گذشت زمان، دست حوادث روزگار ، اجزا و بخش‌های مختلف آن را به تل خاك بدل ساخت و عظمتی را در حجمی ناهماهنگ ، به اندازه تقريبی ۳۰×۲۰ متر محدود ساخت كه از آخرين كف متعلق به سده نهم هجری، در حدود ۱۰ متر ارتفاع دارد. امروزه تنها بخش‌هايی از ساقه ترك‌دار منشوری گنبد باقی مانده و گنبد رفيع تك پوش آن فرو ريخته است. ايوان شمالی گنبدخانه كه يادآور سنت ايوان سازی دوره ساسانی است. در دوره قاجاريه به بقعه و شبستانی ساده با سقف مسطح تيرپوش تغيير شكل يافت.
از مسجد بزرگ سلجوقی نيز جز منار آجری استوانه‌ای شكل چيزی برجا نيست و مسجد عصر ايلخانی نيز با تغييراتی در پلان و فضاهای آن ، در دوره قره قويونلوها ، دستخوش تخريب و دگرگونی شد.سفال‌ها و آثار مكشوفه در جريان كاوش‌های هيأت باستان شناختی، بيشتر به سده‌های سوم و چهارم نيز در زير ديوار سنگی سراسری كه شبستان قرن نهم را محصور می‌كرد، به دست آمده است.بنای جمع مسجد اردبيل تحت شماره ۲۴۸ به ثبت تاريخی رسيده است
"برای دیدن عکس های تاریخی جمعه مسجد به ادامه مطلب مراجعه کنید"


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱ بهمن۱۳۸۸ و ساعت |

مقبره سيد امين الدين شيخ جبرائيل کلخوران - بنا های تاریخی اردبیل - مکانهای دیدنی اردبیل - Ardebil

آرامگاه شيخ امين الدين جبراييل پدر شيخ صفي الدين اردبيلي نياي پادشاهان صفوي در دو كيلومتري شمال شهر اردبيل در روستاي شيخ كلخوران در بخش مركزي شهر اردبيل واقع گرديده است. اين آبادي، مقبره سيد امين الدين شيخ جبرائيل - پدر شيخ صفي الدين اردبيلي- در محوطه وسيعي معروف به باغ شيخ به شكل چهار گوش بنا نهاده شده است و داراي رواق، ايوان و بخش اندروني در دوحجره كوچك در دو سوي جنوبي بناي دروني مي باشد.
مي باشد. درب ورودي اصلي بنا از سوي شمال شرقي است و در جلوي درب ورودي ، يك ايوان به عرض 30/2 و طول 20/4 متر قرار دارد و در وسط آن عبارات "الله"، "محمد"، "يا علي مدد"، ودر طرفين آن با كاشي هاي كوچك فيروزه اي رنگ بيت زير نوشته شده است:

مقبره سيد امين الدين شيخ جبرائيل کلخوران - بنا های تاریخی اردبیل - مکانهای دیدنی اردبیل - Ardebil
"هر كسي كو به ادب دست برين درننهد                      بي شك از پاي درآيد به يقين سر بنهد"
دورتا دور رواق كاشي كاري شده به طوري كه هر قسمت با يك نوع كاشي و نقش جداگانه زينت يافته ودر سقف رواق، گچبري زيبايي به طرز مقرنس ترتيب داده نقاشي ها به رنگ هاي طلايي و قهوه اي و نارنجي سير و نقش درختان، گلها و پرندگان مختلف بر روي آن ديده مي شود.

مقبره سيد امين الدين شيخ جبرائيل کلخوران - بنا های تاریخی اردبیل - مکانهای دیدنی اردبیل - Ardebil
گنبد اين بقعه، دوپوش است كه پوشش زيرين با كاسه كاري هاي و مقرنس هاي گچي بسيار زيبا مزين گشته و به شيوه دوران صفويه رنگ آميزي و نقاشي شده اين مقرنس كاري ها احتمالاً در زمان شاه عباس اول دوباره تعمير شده است. دور تا دور داخل بقعه با كاشي هاي گوناگون كاشي كاري شده و در ارتفاع تقريبي 80/1 متر از كف بقعه در بالاي قسمت كاشي كاري شده به خط زيبايي از گفتار مولا علي و قرآن مجيد جملات وآياتي نوشته اند. بالاي اين كتيبه ها تا نزديك سقف، گچ كاري شده و نقاشي هاي زيبايي با رنگ هاي مختلف كشيده شده است. نماي خارجي بقعه درسوي مشرق بنا هم داراي سه درب و چهار پنجره و سه ايوان و طاق نماي كوچك است كه كاملاً با نماي ديوار خارجي غربي بقعه قرينه است و روي ديوار، نام "الله"، "محمد" و "علي" باكاشي فيروزه اي رنگ نوشته شده است. منبع

مقبره سيد امين الدين شيخ جبرائيل کلخوران - بنا های تاریخی اردبیل - مکانهای دیدنی اردبیل - Ardebil


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباسی در دوشنبه ۱۴ دی۱۳۸۸ و ساعت |
عکس های قدیم از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی (لطفاً عکس را در کامپیوتر خود سیو کنید و ببینید)

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی - Ardebil

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی - Ardebil

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی - Ardebil

+ نوشته شده توسط عباسی در دوشنبه ۱۶ آذر۱۳۸۸ و ساعت |

ماهيگيري در درياچه شورابيل اردبيل - Ardebil

ماهيگيري در درياچه شورابيل اردبيل - Ardebil

ماهيگيري در درياچه شورابيل اردبيل - Ardebil

ماهيگيري در درياچه شورابيل اردبيل - Ardebil

منبع


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباسی در جمعه ۳ مهر۱۳۸۸ و ساعت |

عکس های بسیاز زیبا از طبیعت سر سبز اردبیل  از سایت فتو نت

اردبیل - ardebil

اردبیل - ardebil

اردبیل - ardebil

اردبیل - ardebil

اردبیل - ardebil

اردبیل - ardebil

اردبیل - ardebil


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱۲ شهریور۱۳۸۸ و ساعت |

چون عکسها را با موبایل گرفتم کیفیت خوبی ندارند امیدوارم ببخشید

دوستان برای بهتر دیدن عکسها آن را در کامپیوتر خود سیو کرده و ببینید(سری اولـ)

 موزه باستان شناسی اردبیل

موزه باستان شناسی اردبیل

موزه باستان شناسی اردبیل

موزه باستان شناسی اردبیل

موزه باستان شناسی اردبیل

+ نوشته شده توسط عباسی در یکشنبه ۲ فروردین۱۳۸۸ و ساعت |

محله تازه‌ميدان(قنبلان) واقع در حاشيه شرقي شهر اردبيل، قبل از بنا بصورت نيزاري در معبر يكي از ورودي‌هاي مهم شهر قرار داشته‌است كه به روايتهاي متعدد از معتمدين شهر و محله، اداره ميزان (گمرك) در بناي كنوني بازار امام حسين (زندان سابق) قرار داشته است كه پس از ساخت و ساز در محله و احداث مسجد تازه‌ميدان، اندكي از محله عقب‌نشيني مي‌كند و در محلي بنام زنجير (كوچه يساول كنوني) مستقر مي‌شود تا وسايل نقليه و كاروانهايي را كه قصد ورود به شهر را داشته‌اند براي كنترل و اخذ گمرك متوقف كند. در هر حال، محله قنبلان جزو مناطق اوليه شهر اردبيل و اعيان‌نشين بوده‌است و از خانواده‌هاي مشهور اين محله مي‌توان به خانواده‌هاي: احدي، ملكي، اسدي، جودت و ميرفتاحي اشاره نمود.

منزل مرحوم حاج ميرفتاح، فرزند مرحوم حاج ميرعلي در محله تازه‌ميدان (قنبلان) در روبروي بازار امام حسين كنوني بوده‌است. ايشان هفت پسر به نامهاي: حاج ميرقاسم، حاج ميرمحسن، حاج ميرآقا، حاج ميرحسن، ميرعبدالرحيم، ميرنظام، و حاج ميرتقي كه يكي از پسرانش بنام ميرنظام در جواني فوت مي‌كند.

مرحوم حاج ميرفتاح و پدرش و هفت پسرش، روحاني و اهل علم بودند كه حتي مرحوم حاج ميرمحسن در نجف تحصيل كرده و به درجه اجتهاد هم رسيده بود. در كل اين خاندان از سادات اصيل‌النسب مي‌باشند كه به حضرت سيدالشهداء منتصب گرديده و اصل شجرنامه نيز موجود مي‌باشد. آنها تاجران سرشناس و معتبري بودند كه در سراي زنجيرلو اردبيل حجره داشتند و اغلب با مسكو و بادكوبه (باكو) تجارت مي‌كردند و تصاوير و اسناد ارزشمندي در اين زمينه موجود است.

حاج ميرفتاح و پسرانش، سه عمارت در محله تازه ميدان بنا مي‌كنند كه در هر عمارت دو برادر با هم سكونت مي‌كنند كه خانه ميرفتاحي فعلي، در سال 1283 هجري قمري بوسيله مرحوم حاج ميرآقا پسر حاج ميرفتاح ساخته مي‌شود كه ساخت اين بنا به مدت 7 سال طول مي‌كشد و در سال 1290 مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد. مرحوم حاج ميرآقا در تهيه نقشه و نحوه ساخت بنا، نظارتهاي دقيقي را معمول داشته و اكثر مصالح بكار رفته را از روسيه خريداري نموده است و در ساختمان اين عمارت از كار حاج مهدي معمار كه اهل بادكوبه بوده است، استفاده شده است.

اين بنا در بدو تاسيس حدود 1700 متر مربع بوده كه شامل دو باب خانه اندروني و بيروني بوده است. خانه اندروني در زميني به مساحت 1100 مترمربع بوده كه مرحوم حاج ميرآقا و برادرش حاج ميرمحسن در آن سكونت داشته‌اند كه با مرور زمان تفكيك و نوسازي شده و از بين رفته است و عمارت بيروني در زميني به مساحت 618 مترمربع بوده كه به آقاي حاج ميرآقا تعلق داشته و جهت برگزاري مراسم مذهبي و روضه‌خواني و احسانات امام حسين (ع) كاربري داشته است و در حال حاضر همين قسمت بيروني عمارت، بصورت موزه مفاخر ديني مرمت گرديده و مورد استفاده مي‌باشد.

مرحوم شرف‌انساء وهاب‌اُف (وهابزاده) همسر مرحوم حاج ميرآقا در سال 1306 هجري شمسي و مرحوم حاج ميرآقا در سال 1307 هجري شمسي دعوت حق را لبيك گفتند و در داخل مسجد تازه‌ميدان به امانت گذاشته شدند و در سال 1315 طي تشريفاتي جنازه‌هاي مرحومين حاج‌ميرمحسن، حاج‌ميرآقا و مرحومه شرف النساء به قبرستان وادي السلام نجف اشرف انتقال داده شده و به خاك سپرده شدند.

عمارت مزبور در سال 1312 هجري شمسي به اولين مدرسه دخترانه بنام «پوراندوخت» در شهر اردبيل تبديل گرديد. و از سالهاي 1320 تا 1323 هجري شمسي محل فعاليت موسسه امور خيريه بود و از سال 1326 الي 1330 محل آموزش دبيرستان نظام اردبيل بود.

بنده، علي‌اصغر ميرفتاحي نوه مرحوم حاج ميرآقا، در سال 1343 در اين خانه متولد شدم و در سال 1365 پدر بنده شادروان حاج ميرمحمد ميرفتاحي فرزند مرحوم حاج ميرآقا در اين خانه دعوت حق را لبيك گفتند و تا سال 1381 در اين خانه سكونت داشتيم كه در سال 1382 به بهاي نصف قيمت كارشناسي سازمان ميراث فرهنگي، به سازمان واگذار نمودم تا اين اثر زيبا و باارزش هنري و تاريخي از گزند تخريب و انهدام نجات يابد و نسبت به مرمت و بهسازي آن اقدام شود و مورد بهره‌برداي در امور فرهنگي و هنري قرار گيرد.

+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۲۲ اسفند۱۳۸۷ و ساعت |

 

دریاچه شورابیل اردبیل

شورابيل-درياچه اي در اردبيل

۳۳۵۹۵۵_origs.jpg

+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱۴ آذر۱۳۸۷ و ساعت |

حمام ظهیرالاسلام

+ نوشته شده توسط عباسی در پنجشنبه ۱۱ مهر۱۳۸۷ و ساعت |

این قلعه برفراز یکی از مرتفع ترین قلل منفرد از رشته کوههای غرب روستای گنچوبه و در فاصله 3-4کیلومتر آن و (82 کیلو متری مشگین شهر ) بنا شده است سطح فوقانی صفه قله کد تاسیسات قلعه در آنها بنا شده نسبتا مسطح و در حدود یک هکتار وسعت دارد این قلعه در 4 طرف دارای برید گیهای عمودی و پرتگاههای رفیعی است که نفوذ ناپذیر میباشد تنها در بخش کوچکی از ضلع غربی دارای بریدگیهای کم ارتفاع و با شیب های نسبتا ملایم می باشد که به دامنه ها راه پیدا می کند در بریدگیها کم ارتفاع پله های کم عرض کنده شده و در بعضی نقاط به آن افزوده اند در هر حال محل عبور و صعود به قلعه در حد و ظرفیت یک نفر بوده است

با احداث باروها - برج ها - دوازه ها در مسیر های ورودی بر صلاحیت قلعه افزوده اند

مصالح به کار رفته سنگ مالون ماسه ای و آذرین با ملات گچ می باشد طاق هشتی و بخشی کوچکی از تاسیسات روی قلعه آجر چهار گوش می باشد

واحدهای تشکیل دهنده قلعه اعم از تاسیسات دفاعی - نگهبانی - زندان - مخازن - انبار و ... هنوز مطالعه نشده است لازم است به موازات عملیات حفلظتی و ساماندهی پژوهش های باستان شناسی نیز انجام پذیرد

در ارتفاعات قلعه و در دامنه های آن هیچگونه چشمه ای مشاهده نشده است تنها منبع تامین آب مورد نیاز ساکنان قلعه حوضچه هایی است به طول و عرض تقریبی5×3 متر عمق 2 الی 4 متر که در مسیر آب باران روی صفه فو قانی کنده شده و در زمستان ها با آب برف و باران پر می شده است آب اضافه بر آن احتمالا بوسیله قاطر و حیوانات بارکش از روستای همجوار به قلعه حمل می شده است ارتفاع قلعه از سطح دریا 1179 متر و از بستر دره های اطراف 300متر می باشد

تاریخچه :

ای قلعه از مهمترین و مستحکم ترین قلعه های دوره صفویه بوده است که شاهزادگان امیرانی چون سام میرزا _ القاص میرزا _ اسمعیل دوم _ خان احمد خان حاکم گیلان _ امیر خان _ حاکم ترکان و 000 در آن زندانی بوده اند

در زمان جنگ های ایرانی و عثمانی خزاین شاهان صفوی در آن نگهداری و حفاظت می شده است اهمیت این قلعه از اواخر دوره صفویه بتدریج کمتر شده ودر دوره قاجاریه به یکباره متروکه شده است

احتمال دارد این قلعه نیز چون قلعه های بابک_ پیغام _ پشتو _ نودوز و 00 در دوره های قدیمتر و حتی در قبل از اسلام نیز به لحاظ اهمیت سوق الجیشی مورد استفاده بوده باشد لازم است در جریان حفاظت و ساماندهی بررای نگهداری و مطالعه کلیه یافته های باستان شناسی مخصوصا سفال دقت کافی مبذول گردد

اهداف

1- حفاظت و استحکام بخشی آثار و بقایای قلعه

2- ساماندهی و حفظ مجموعه طبیعی آثار طبیعت و بناها

3- ایمن سازی مسیرهای ورودی به قلعه و پرتگاهها

4- تامین آب واحداث سرویس های بهداشتی و خدماتی در حد مورد نیاز

+ نوشته شده توسط عباسی در شنبه ۳۱ فروردین۱۳۸۷ و ساعت |

قلعه قشلاق زاخور مشگين شهر قلعه اي قديمي و بسيار ديدني است. اين قلعه در قسمت شمالي شهرستان مشگين شهر در بخش مشگين باختري در ارتفاعات كوهستاني بسيار دل انگيز واقع در قشلاق زاخور و كنار رودخانه قره سو قرار گرفته است و براي رسيدن به آن بايد از روستاهاي پريخان، قورت تپه، قره باغلار و صاحب ديوان عبور كرد تا به آخرين روستاي اين منطقه يعني روستاي دوست بيگلو رسيد. قلعه در قشلاق همين روستا در كنار رودخانه قره سو قرار دارد. قلعه قشلاق زاخور در بين مردم قلعه "قره لر" نيز خوانده مي شود؛ زيرا در كنار آن قشلاق "قره لر" نيز واقع شده است. اين قلعه در خاور روستاي دوست بيگلو است و فاصله اش تا مشگين شهر حدود 50 كيلومتر است. راه كوهستاني قلعه از روستاي دوست بيگلو از ميان دره اي بسيار زيبا و پوشيده از بوته ها و درختچه هاي نيمه جنگلي و تنگ ارس يا سرو كوهي که در محل "پوروق" مي گويند و قره تيكان يا خارسياه و بوته هاي استپي و علوفه مرتعي و تمشک و نسترن مي گذرد. قلعه زاخور بر روي صخره هاي كوهستاني با پايه هاي مستحكم ساخته شده و ارتفاع قلعه كه از روستاي دوست بيگلو بسيار جالب و تماشايي به نظر مي رسد، حدود 200 متر است. بنا به تحقیقات آنوبانینی آثاري از قلعه بر روي صخره هاي بلند منطقه هنوز هم باقي مانده است. روي يكي از سه برج، سنگ هاي لاشه اي كه با تيشه به اشكال مكعب درآمده برج هايي احداث كرده اند كه اين سنگ ها در ده رديف از سنگ هاي محلي و تيشه اي در بنا به كار رفته اند. ملاط برج ها و باروها از ساروج و مخلوطي از آهک و خاک رس زرد رنگ است. قلعه از طرف خاور و باختر و جنوب مشرف به پرتگاهي مخوف است و تنها از يک راه كوهستاني به فراز قلعه راه وجود دارد. سلطان ساوالان در سمت جنوبي اين قلعه كاملا نمايان است. در محوطه قلعه آثار زمين ساختي به صورت دايک و سنگ هاي خروجي از نوع بازالت و نوعي گرانيت و كنگلومرا و گدازه هاي فرسايش يافته آتشفشاني به چشم مي خورد و قلعه بر روي يكي از گدازه هاي مخروطي مانند بنا شده است. در بخش جنوبي قلعه كه مشرف به پرتگاه است يک غار طولاني به ارتفاع حدود 4 متر وجود دارد و احتمال مي رود روزگاري مورد استفاده قرار مي گرفته است. داخل غار بسيار تاريک وخوفناک است. در سمت خاوري قلعه تعدادي از برج هاي فروريخته به تعداد 5 برج به چشم مي خورد كه سنگ هاي ديواره آن هنوز در محل باقي مانده است. به نظر آنوبانینی از اين برج ها به عنوان قرار گاه نگهباني استفاده مي شده است. از قراين و شواهد موجود چنين بر مي آيد كه قلعه زاخور قشلاق از آثار دوره اشكانيان بوده است و آثار نظير اين قلعه درخود شهرستان مشگين شهر، مغان و هوراند در سطح گسترده اي وجود دارد كه آغجا قلعه، برزند، ارشق و اولتان از اين جمله هستند. شكي نيست كه مشگين شهر در ادوار قبل از اسلام از نقاط معروف و منطقه تاريخي و نظامي آن روزگار بوده و آثار به دست آمده از حفاري ها كه در موزه هاي تبريز و مراغه نگهداري مي شود، دلالت بر صدق اين ادعاست. بنابراين قلعه راخور يا قره لر نيز يكي از استحكامات نظامي دروه اشكاني در منطقه بوده و بعدها نيز از اين قلعه در حفاظت منطقه دربرابر تجاوز دشمنان بهره مي جستند. به خصوص اين كه، اين قلعه در منطقه اي قرار گرفته كه از فراز آن مي شود بر همه جهات، حتي نقاط بسيار دور مسلط شد.

+ نوشته شده توسط عباسی در دوشنبه ۲۶ فروردین۱۳۸۷ و ساعت |

 

 درياچه گردشگري شورابيل در شهر اردبيل به علت بارش برف و برودت هوا يخ بست. 

 
اين درياچه كه در سه كيلومتري جنوب غربي شهر اردبيل واقع است، قبلا از درياچه‌هاي شور منطقه محسوب مي‌شد كه هفت سال پيش با انتقال بخشي از آب رودخانه باليخلو ، به درياچه‌اي با آب شيرين تبديل شد.
به گفته سالخوردگان سطح آب اين درياچه تا قبل ازاين تغييرات به علت شوري آب حتي در دماي زير ‪ ۳۰‬درجه سانتي گراد زير صفر نيز يخ نمي‌بست و مكان مناسب براي زمستان گذراني پرندگان مهاجر بود.
برودت هوا طي روزهاي اخير در شهر اردبيل حداقل ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬درجه سانتي گراد زير صفر گزارش شده است. 
در چند روز اخير عده‌اي از مردم شهر اردبيل با يخ بستن اين درياچه بر روي يخهاي آن به اسكي و برف بازي مشغول شدند.
مسوولان محلي به علت ضخامت كم يخهاي سطح درياچه احتمال شكستن يخها و سقوط افراد به داخل آب يخ زده از طريق رسانه‌ها هشدار دادند ولي برخي افراد توجهي به اين هشدارها ندارند.
اين مسوولان مي‌گويند با توجه به اين كه عمق اين درياچه در برخي نقاط به بيش از چهار متر مي‌رسد حضور و تفريح افراد بر روي سطح يخ زده آن خطرناك است.
براساس اين گزارش يخ بستن سطح آب درياچه شورابيل پرندگان وحشي مهاجر را كه به منظور زمستان گذراني به اين منطقه پناه آورده‌اند در تامين غذا با مشكل روبرو كرده است.
هم‌اكنون به علت ادامه يخبندان تعداد زيادي از پرندگان مهاجر اطراف اين درياچه را ترك كرده‌اند.
مساحت درياچه در فصول مختلف بين ‪ ۸۰‬تا ‪ ۱۷۰‬هكتار متغير بوده و گنجايش نهايي آن ‪ ۱۴‬ميليون متر مكعب آب است.
اين درياچه كه از منظره زيبايي برخوردار است مجهز به امكانات جانبي نظير شهربازي و اسكله قايقراني بوده و بيشتر در فصول بهار و تابستان به عنوان يكي ازمراكز تفريحي وگردشگري استان اردبيل مورد استفاده اهالي و گردشگران قرار مي‌گيرد.

 

+ نوشته شده توسط عباسی در سه شنبه ۲ بهمن۱۳۸۶ و ساعت |

 امامزاده ها و مقبره هاي معروف :

          ((برای مشاهد توضیحات مربوط به هر یک از بزرگان روی اسم مورد نظر کلیک کنید))

+ نوشته شده توسط عباسی در یکشنبه ۲ دی۱۳۸۶ و ساعت |
 واقع در میدان عالی قاپو به طرف میدان باغمیشه (پائین تر از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی)

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباسی در یکشنبه ۴ شهریور۱۳۸۶ و ساعت |

۱ مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شامل موزه چینی خانه، گنبد الله الله، مسجد جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهید گاه، چراغ خانه و حرمخانه. این بقعه اثری نفیس و ارزشمند یکی از سندهای افتخار آذربایجان است که متعلق به دوران صفویه بوده و مزار شیخ صفی، همسرش، شاه اسماعیل صفوی و جمعی از شهیدان جنگ چالدران در آن قرار دارد. با حفاریهای جید بعمل آمده در اطراف بقعه قدمت آن به دوره ایلخانیان پیوند می‌خورد.

 ۲ مقبره شیخ جبرائیل جد شاه اسماعیل صفوی در قریه کهر آلان (شیخ کلخوران)

 ۳ موزه بقعه شیخ صفی

 ۴ مسجد جمعه مربوط به دوره سلجوقی (بنای اولیه مربوط به قبل از اسلام به دوره اشکانی)

 ۵ مجموعه بازار اردبیل با سراها و تیمچه‌ها و راسته‌های متعدد متعلق به دوران صفویه بوده و یاد آور دوران طلایی جاده ابریشم است.

 ۶ یازده پل تاریخی مربوط به دوره صفوی

 ۷ شش باب حمام مربوط به دوره صفوی

 ۸ پنج باب خانه مربوط به دوره صفوی

 ۹ مجموعه همجوار بقعه شیخ صفی مربوط به دوره ایلخانی

 ۱۰ مسجد میرزاعلی اکبر مرحوم

 ۱۱ ویرانه آتشکده ساسانیان در قریه آتشگاه

 ۱۲ امامزاده صالح

 ۱۳ قیز امامزاده سی (امامزاده حلیمه خاتون)

 ۱۴ برج شاطر گنبدی در روستای صومعه

 ۱۵ گنجینه مردم‌شناسی اردبیل در حمام تاریخی ظهیرالاسلام

 ۱۶ تپه نادري

 ۱۷ پیکره سنگی بابا داوود عنبران

+ نوشته شده توسط عباسی در شنبه ۱۳ مرداد۱۳۸۶ و ساعت |